

Bergen kommune viser vei med resirkulering av håndtørk
I Bergen kommune har brukt håndtørkepapir gått fra å være restavfall til å bli en verdifull ressurs. I samarbeid med med Norengros, BIR Bedrift og Essity har kommunen vist at små endringer kan bringe bærekraftsarbeidet et stort steg fremover. Nå håper de at flere vil følge etter.
Bergen kommune har store ambisjoner for kildesortering og avfallsreduksjon, og er stadig på utkikk etter konkrete løsninger som kan bidra til å redusere klimaavtrykket. Da Norengros inviterte til bærekraftskonferanse og introduserte Tork PaperCircle, verdens første resirkuleringssystem for brukt tørkepapir, tok kommunen grep – og iverksatte et prosjekt som raskt har vist seg å gi effekt.
Stor reduksjon i avfallet
Tork PaperCircle-ordningen innebærer at brukte håndtørkepapir samles inn separat og sendes til resirkulering i stedet for å kastes med restavfallet. For Bergen kommune betyr det mindre avfall, bedre sortering og lavere klimabelastning.
Vi har redusert restavfallet med 15 prosent i vekt og 50 prosent i volum. Sorteringsgraden har økt tilsvarende det vi normalt ville brukt tre–fire år på å oppnå
Prosjektet ble først rullet ut i to administrasjonsbygg og to sykehjem i kommunen.
– Vi har redusert restavfallet med 15 prosent i vekt og 50 prosent i volum. Sorteringsgraden har økt tilsvarende det vi normalt ville brukt tre–fire år på å oppnå, forteller Thomas Strand, klima- og miljørådgiver i Bergen kommune.

Restavfallet ble redusert 15 prosent i vekt og 50 prosent i volum. Sorteringsgraden økte tilsvarende det ville tatt tre–fire år å oppnå. Klimarapporten viste at 316 kilo CO2e spart. Dette tilsvarer 9 personreiser med fly fra Bergen til Oslo i henhold til klimakalkulatoren til SAS. 729 kilo tørkepapir ble levert.
Han peker på at mye av avfallet fra byggene består av nettopp tørkepapir – og at det dermed er et område med stort potensial.
– Dette var et tiltak vi umiddelbart ønsket å teste ut. Det hørtes både effektivt og realistisk ut, og renholderne var også positive da vi presenterte ideen, sier han.
For renholderne og driften har det vært overraskende lite ekstraarbeid. Soneleder for renhold i Bergen kommune, Ragnhild Grimseid, forteller at løsningen fungerer godt i praksis – og at det har gått langt enklere enn mange kanskje så for seg.
– Det har vært mye mindre jobb enn vi tenkte på forhånd. Når renholderne skal rengjøre toalettene, tar de bare ut de gjennomsiktige søppelsekkene og sjekker visuelt at det ikke har kommet med mye restavfall i papiravfallet, forklarer hun.
Vi er allerede i gang med å rulle ut løsningen på skoler og i barnehager, og på sikt håper vi at alle kommunens bygg kan inngå i ordningen
Det som tidligere fylte mange søppelsekker, er nå redusert til nesten ingenting.
– Tenk deg at 45 søppelsekker blir til én liten ball på tre uker. Det sier jo sitt, fortsetter Ragnhild.



Godt samarbeid avgjørende
Det gode resultatet er oppnådd takket være et samarbeid preget av tillit og felles mål mellom flere aktører.
– For å få dette til å fungere er vi avhengige av at alle involverte gjør sin del – fra renholderne ute på arbeidsplassene, til avfallsaktøren som sørger for henting og logistikk, sier Thomas Tennebø i Norengros.
Han trekker frem det gode partnerskapet mellom Bergen kommune, renovasjonsselskapet BIR Bedrift, som er ansvarlig for å hente avfallet, og Essity, produsenten av papirproduktene som inngår i ordningen.
– Vi er så heldige at vi har en rammeavtale med Bergen kommune, samtidig som vi i mange år har hatt et veldig godt samarbeid med BIR Bedrift og Essity, vår største leverandør av denne typen papir, sier han.
Håper flere hiver seg på
Etter en vellykket pilotfase er kommunen nå i gang med å implementere løsningen flere steder. Ambisjonen er å gjøre dette til en ny standard i alle kommunens bygninger.
– Vi er allerede i gang med å rulle ut løsningen på skoler og i barnehager, og på sikt håper vi at alle kommunens bygg kan inngå i ordningen, sier Thomas Strand i Bergen kommune.
Han mener prosjektet viser at det er fullt mulig å få til store endringer med enkle midler – og at kommunen med sin størrelse og rekkevidde har et spesielt ansvar.
– I og med at dette er såpass lavthengende frukt, er det kjekt at en så stor aktør som Bergen kommune er med på dette prosjektet, og så er forhåpentligvis dette en mulighet som flere kan hive seg på etter hvert, sier Thomas Tennebø.
Med Tork PaperCircle har Bergen kommune tatt et tydelig steg i retning av en mer sirkulær og bærekraftig drift. Resultatene viser hva som er mulig å få til når flere aktører drar i samme retning – og når man tør å teste nye løsninger i praksis. Vil du vite mer om hvordan løsningen fungerer – og hvordan den kan gjennomføres i din bedrift? Kontakt Norengros i dag, så tar vi en prat om veien videre.

Se flere kundehistorier
Her har vi samlet alle suksesshistorier sammen med kundene våre.