

Ombrukte ReUse-brannslukkere fra Housegard beskytter deg, hjemmet ditt – og miljøet
I Norge finnes det i dag omtrent 10 millioner brannslukkere, og årlig må 1 million på service eller erstattes. Takket være ReUse-prosjektet til den anerkjente brannsikkerhetseksperten Housegard kan utgåtte brannslukkere nå få lengre levetid og en ny mulighet til å redde liv og verdier i en nødssituasjon – samtidig som de reduserer miljøpåvirkningen.
En normal brannslukker som vi finner rundt omkring i de tusen hjem, har en maksimal levetid på ti år før de må skiftes ut. I stedet for å kaste og kjøpe nytt gir Norengros nå kvalitets- og miljøbevisste forbrukere muligheten til å velge ombrukte ReUse-brannslukkere fra Housegard – med samme høye standard og i like god teknisk stand som en splitter ny.
Omfattende service sikrer høy kvalitet
I ReUse-prosjektet til Housegard samler de inn utdaterte brannslukkere av ulike modeller. Disse tømmes, inspiseres, rengjøres, gjenfylles og trykksettes på nytt, slik at de holder samme kvalitet som en ny brannslukker. Denne grundige servicen sørger for at brannslukkeren holder i ti år til, selv om den kanskje rent utseendemessig kan se ut til å ha en skavank eller to fra sitt tidligere liv.
ABC-pulveret som brannslukkeren er fylt med, er et allsidig middel som er svært effektivt til slukking av branner som oppstår i tre, papir, olje, bensin og elektriske apparater. Dette gjør ReUse-brannslukkeren til et foretrukket valg i alle hjem, kontormiljøer, byggeplasser, industrikjøretøy og andre steder hvor høy sikkerhet er en prioritet.
Store miljøbesparelser
Ved å velge ombruk i stedet for å kjøpe nytt bidrar man til å minske avfallsmengdene og redusere belastningen på jordens ressurser. Sammenlignet med produksjon av nye brannslukkere kan man oppnå en årlig besparelse på hele 1800 tonn pulver, 35 tonn gummi, 126 tonn messing, 20 tonn plast og 850 tonn stål. Dette utgjør med andre ord en betydelig miljøgevinst som støtter en sirkulær økonomi.
ReUse-brannslukkerne er dessuten helt frie for PFAS, som er miljøgifter med et høyt innhold av fluor. Disse menneskeskapte stoffene finner vi blant annet i tekstiler, skismøring, matemballasje, kosmetikk, kjøkkenutstyr og brannskum, og brytes ned svært sakte i naturen. De kan gjøre stor skade om de ikke blir håndtert på korrekt måte. Forbrukere og bedrifter som velger PFAS-frie ReUse-brannslukkere fra Housegard, kan dermed være trygge på at de ikke bare ivaretar egen sikkerhet, men også tar et aktivt valg for å beskytte miljøet.
Norengros har lenge engasjert seg i miljø og bærekraft i alle ledd, fra produksjon til ferdig produkt og videre til avfallshåndtering og ombruk. Sammen med leverandørene, samarbeidspartnerne og kundene våre kan vi ta et viktig steg mot å redusere avfall og minimere miljøpåvirkningen. Ønsker du mer informasjon om ReUse-brannslukkerne eller andre produkter innen brannsikkerhet, er det bare å kontakte oss. Vi står alltid klare til å svare på alle spørsmål du måtte ha.